úterý 14. února 2017

Portsmouth - sídlo britského námořnictva

Jedno z dalších měst, které jsme si odškrtli ze seznamu co bychom chtěli v Anglii navštívit a vidět - Portsmouth. Byli jsme tam už několikrát, no a konečně jsme nejeli na jeho klasickou návštěvu - nákupy, ale za poznáním! Věděli jste. že Portsmouth toho má vlastně turistům (ale věřím, že i místním obyvatelům) hodně co nabídnout?


Pokud se do Portsmouth vydáte autem, tak zjistíte, že to je to nejlepší místo na parkování široko daleko! Mají zde to nejlepší Park&Ride parkoviště jaké jsme kdy viděli. Zaprvé je hned u sjezdu z dálnice a vy se tak nemusíte nikde motat, zadruhé z něj jezdí autobus zadarmo každých pár minut a má zastávky po celém městě (to znamená, že i během vaší návštěvy města můžete jen tak sednout na autobus a nechat se odvést někam jinam) a to nejlepší na konec - stojí pouhé 4 libry na celý den! Což pokud znáte parkování v Anglii, tak víte, že je krásná cena (například takový Brighton by se mohl něco přiučit, protože jsme tam nechali za pár hodin asi 15 liber, fuj).Díky tomu, že je to přímořské město, každého asi napadne, že nejlepší návštěva bude během léta, kdy si můžete užít i pláží a moře. Je to pravda, ale spíše jen napůl. Je pravda, že taková ta letní pohodička na dece, opalování a čtení knížky je super, ale krásnější pláže najdete rozhodně jinde než tady. Naštěstí Portsmouth je krásný i v chladnějších dnech - pokud bude pršet, běžte raději do shopping centra nebo vyhlídkové věže Spinnaker Tower, ne že vás napadne jít do místního přírodovědného muzea!! (tak a teď jsem vám ušetřila obrovské zklamání a asi 10 minut vašeho času, protože to je zhruba délka jeho návštěvy haha). Mně osobně se moc líbí jen tak procházet po nábřeží, pozorovat lodě a moře, ale největší třešničkou na dortu je bezesporu Portsmouth Historic Dockyard.

My měli strašně velký štěstí v neštěstí - jeden z českých párů se vracel zpátky do Česka a měli ještě platný roční lístek na vstup pro dvě osoby. No a byli tak moc hodní, že nám ho přenechali! Pokud se vám nechce platit asi 30 liber za vstup pro jednoho, tak doporučuji zabrouzdat v hlubinách internetu, kde můžete narazit na nějakou slevu (teď je například jedna na groupon.co.uk) My osobně ani jeden nejsme nějací fanoušci lodí a námořnictva, ale říkali jsme si, že aspoň vypadneme na nějaký výlet a nebudeme sedět doma na zadku. Upřímně? Teď už bych za to těch 30 liber klidně i dala - lístek platí na celý rok a je tam toho tolik, co dělat! Hrozně se nám tam líbilo.Nejdříve jsme museli projít přes kontrolu a ukázat "naše" lístky - což bylo docela vtipné, protože jsme samozřejmě nemohli prokázat, že jsou naše pomocí ID (promiňte, ale všechno jsem nechala v autě, ne ani platební kartu nemám) a tak přišla na řadu kontrola podpisů. Naštěstí jsem aspoň trochu tušila, jaký podpis na vstupence je, ale i tak si myslím, že vypadal úplně jinak haha. Ale pustili nás!

Zamířili jsme si to k obří HMS Victory, což je nejstarší válečná loď královského námořnictva - zvenku vypadá docela obyčejně, ale uvnitř je obří! Několik pater plných různých kajut ale především děla, všude samá děla. Na lodi pracovalo strašně moc lidí, spíše otroků a měli opravdu strašné podmínky. Loď se například zúčastnila slavné bitvy u Trafalgaru a přestože zvítězila, tak na ní samotný admirál Nelson zemřel (na lodi je toto místo vyznačené).

Co nás ale lákalo nejvíc bylo Muzeum ponorek a samotná návštěva ponorky. Nachází se v jiné části přístavu a návštěvníky tam vozí speciální loďka (zadarmo). Po příjezdu je třeba si v muzeu zarezervovat prohlídku ponorky, protože počet míst je omezený - ponorka prostě nepojme naráz tolik lidí a navíc je to komentovaná prohlídka. Nikdy jsem ponorku neviděla, natož nevěděla, jak to vypadá uvnitř a byla jsem o to víc překvapená, že pán, který nás provázel na ponorce sám pracoval. Mohli jsme se podívat skrz periskopy, slyšet hučet motory a zjistili jsme, jak probíhá taková evakuace ponorky pod vodou. Samotné muzeum je také velmi interaktivní a my bohužel neměli dostatek času, protože nám jela loď a taky už jsme měli dost hlad a těšili se na oběd do restaurace Jamieho Olivera.Rozhodně jsme tam nebyli naposledy (ikdyž teda se netěším na to divadýlko skrz občanku a vstupenky), protože jsme zdaleka neviděli vše! Navíc máme Portsmouth rádi kvůli nakupování a tak příště nebudu mít výčitky svědomí, že jsme jen proflákali den po obchodech 😊


Krásný den, M. ♥
3 komentáře:

 1. Já vám tak závidím, že po Anglii cestujete. Já když tam bydlela, tak jsem ještě byla mladá a blbá a všechny peníze jsem nacpala do Primarku a jiných obchodů :D
  Budu to muset všechno napravit!

  Travel with Marky || Život v Americe

  OdpovědětVymazat
 2. je to skvelé ze po anglicku spoznávas kulturu a zákutia :) milujem tvoje cestovatelske clanky :) ;) mohla by si natačať vlogy (ak uz nemas kanal ) ":D

  https://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek. Portsmouth patří mezi místa, která bych v UK taky chtěla ještě navštívit. Připadá mi, že celý jih Anglie je strašně krásný!

  OdpovědětVymazat