pátek 25. listopadu 2016

Jak se stát aupair v Austrálii

Vycestovat do světa a moci si při tom přivydělat je naprosto super zkušenost, a proto se hodně holek (ale i kluků!) vydává do zahraničí jako aupair. Nejpopulárnější je asi Velká Británie už z toho důvodu, že je blízko a lehce dostupná. Další skupinu tvoří aupairky v USA, kterých je taky spoustu - dostat se do Ameriky je už trošku finančně a organizačně náročnější, ale není to rozhodně nemožné. Dle mého to o daném člověku i hodně vypovídá, že má o danou práci opravdu zájem a je schopen ledacos obětovat a zařídit. No a když pomineme další země jako Španělsko, Francii a podobné, tak jsou často i dotazy na to, jak se dostat jako aupair do Austrálie. Opět je odpověď stejná - finančně a organizačně náročnější, ale rozhodně ne nemožné! Zajímá vás více?


Já osobně jsem jako aupairka v Austrálii byla a když si to vezmu zpětně, tak to byla jedna velká náhoda a štěstí. Nikdy předtím jsem o ničem takovém netoužila a přestože jsem četla pár aupair blogů, tak jsem takto vycestovat neplánovala. Když se mi ale naskytla tato možnost, rozhodla jsem se to vyzkoušet. Myslím, že většina mého okolí byla "nadšená", že po návratu z dobrovolničení v Africe zase odlétám. No a z plánovaných 3 měsíců se stal půl rok... a upřímně, nebýt ty víza tak složitá, tak už se snad nikdy nevrátím!

Osobně nejsem moc příznivcem různých agentur, ale pokud chcete vycestovat na delší čas do Austrálie, je možná dobré si zjistit různé informace a požádat o pomoc některou z agentur, která se na Austrálii specializuje. Ty nejznámější jsou asi G8M8, AustraliaOnline nebo Information Planet. Nikdo vám bohužel neřekne, která je lepší/horší, protože sto lidí, sto chutí. Nejlepší bude si domluvit schůzku a poptat se. Pokud ale plánujete vycestovat na turistická víza, tak to rozhodně zvládnete sami přes internet na oficiálních stránkách australského imigračního úřadu.

Možností, jak se do Austrálie dostat jako aupair je několik, ale dají se shrnout do dvou kategorií - oficiální a neoficiální.


🔻🔻🔻

1. Oficiální

Možnosti legálního vycestování se za posledních pár měsíců zvětšily - více pro Slovensko, ale už i nám z České republiky se blýská na lepší časy.


 • Studentská víza
Studium v Austrálii je super, ale taky super drahé a je třeba se připravit, že si za školu zaplatíme. Ať už se rozhodnete studovat angličtinu nebo školu s odborným zaměřením, je třeba si uvědomit, že jako aupair je potřeba být časově flexibilní a ne všechny rodiny budou ochotné upravit pracovní dobu dle vašeho studia. Výhodou tohoto víza je, že můžete legálně pracovat 20 hodin týdně a pokud budete bydlet u rodiny, tak ušetříte hodně peněz za ubytování a jídlo. S vyřízením studentského víza vám pomůžou výše uvedené agentury. 


 • Česká republika a Work and Holiday visa
Pro Českou republiku jsou teprve v jednání a počítá se s tím, že by měly začít zhruba v létě 2017. Budete muset ale splnit podmínky jako například věk do 30 let, finanční krytí (cca 5 tisíc AUD) a nebo zkoušku z angličtiny. Více informací najdete na stránkách Information planet (ZDE) nebo na stránkách australského úřadu (ZDE). Tyto víza vám pak dovolí pracovat v Austrálii po dobu až jednoho roku (možnost prodloužit) a jsou zaměřeny především pro mladé lidi, kteří chtějí cestovat a u toho si přivydělat. 


 • Slovensko a Work and Holiday visa (subclass 462)
V tomto to mají Slováci opravdu lepší - jejich vláda se dohodla s australskou stranou a mají tak od roku 2016 jednodušší možnost vycestovat za prací do Austrálie. Víza se udělují od 18-30 let na dobu jednoho roku. Bohužel jsou omezená limitem a to pouhých 200 víz ročně! Což je strašně málo a je to opravdu o štěstí. Pokud tě zajímá více, tak jsou informace ZDE a ZDE (oficiální stránky).🔻🔻🔻

2. Neoficiální

Neoficiální znamená, že je to varianta, která porušuje podmínky víza a je jen na vaši úvaze, odvaze a rozhodnutí, zda vám stojí za to risknout, že vás možná deportují. Existují případy, kdy to vyšlo, ale bohužel i ty méně šťastné, kdy prostě imigrační na letišti mělo větší štěstí než natěšené aupairky. Zvažte tedy prosím pozitiva ale i negativa těchto možností.

Neoficiální cestou se rozumí vycestovat na turistická víza a existují dva druhy:
 • E-visitor (subclass 651)
Druh víza, které je asi nejjednodušší do Austrálie získat. Je zdarma, vyřídíte ho online z domu a většinou vám přijde na email do pár hodin (nebo dnů). Je to vízum, díky kterému můžete pobývat nepřetržitě na území Austrálie 3 měsíce. Ale platí až jeden rok a tím pádem pokud opustíte Austrálii na pár dní (třeba kvůli dovolené na Novém Zélandu, Fiji apod.), tak se vám po návratu víza aktivují na nové 3 měsíce. Takto je možné víza prodlužovat až po dobu toho jednoho roku, ale upřímně nedoporučuji vycestovat více jak jednou, protože imigračním úředníkům bude divné, proč takto cestujete, kde berete peníze a je dost možné, že si vás vezmou k výslechu. Pokud tam zjistí, že nelegálně pracujete (prací se v Austrálii považuje i práce výměnou za ubytování a stravu), tak vás deportují. Většinou po vás nebudou při vyřizování víza požadovat ani finanční krytí (důkaz o tom, že máte dostatek peněz na tak dlouhou dobu v Austrálii být), důvod pobytu nebo itinerář cesty (kde budete pobývat, kam plánujete cestovat).


 • Turistická víza subclass 600
Druhou variantou jsou tyto turistická víza, která taky platí až na jeden rok (délku pobytu si zvolíte sami), ale není třeba vycestovat ze země - můžete být v zemi nepřetržitě. Nevýhodou těchto víz je složité a zdlouhavé zařizování, ale není to nic nemožného. Za tato víza si zaplatíte (cena je zhruba 130 AUD, informace najdete na oficiálních stránkách) a platí se předem. Budete muset doložit spoustu dokumentů (např. důkazy o tom, že se do České republiky vrátíte - pracovní smlouvu, nájemní smlouvy aj., finanční krytí na celou dobu pobytu - na to existují speciální tabulky a je to zhruba 30 tisíc na jeden měsíc pobytu, itinerář cesty, důvod pobytu, potvrzení o studiu a podobné). Jde hlavně o to dokázat, že jim tam prostě nezůstanete a máte závazky v České republice. 

Dle mého názoru je tato druhá varianta turistických víz mnohem lepší, protože ač vám zabere delší čas je zařídit a není to rozhodně žádná legrace, tak se pak nakonec více vyplatí. Protože pokud vám udělí tzv. "multi entry" víza, tak můžete třeba před koncem vypršení víz vycestovat a po návratu vám platí na další rok! A to se přece vyplatí - dva roky můžete zůstat bez starostí a stresu a užívat si "aussie life" 😊


🔻🔻🔻

Jak vidíte, možností je několik a je na každém, kterou z nich si vybere a která je pro něj ta nejlepší. Za mě osobně to byla zkušenost k nezaplacení a možnost vyzkoušet si život u protinožců je zážitek na celý život. Jen upozorňuju, že se vám pak bude asi hodně špatně vracet do reality v České republice!


V neposlední řadě je třeba najít nějakou rodinu, která by vás chtěla na hlídání k dětem! Určitě vyzkoušejte ověřenou klasiku v podobě AupairWorld (vytvoření profilu je zdarma) nebo třeba australské Gumtree nebo různé facebookové skupiny (např. Aupairs in Melbourne, aupair in Sydney apod.). Buďte ale připravení, že ne všechny rodiny budou nadšené, když nemáte potřebná víza! Spousta zemí má oficiální aupair programy a tak bude asi těžší sehnat rodinu, které nebudou vadit např. turistická víza. 

Hotovo? Máte rodinu i zařízená víza? Tak vám gratuluji - už jen zařídit cestovní pojištění a koupit letenku a vaše dobrodružství u klokanů může začít! 


11 komentářů:

 1. Skvělý článek! já jsem dělala aupairku v Anglii a Španělsku. Teď mám kamarádku v Austrálii, ale ta tam jela přes agenturu a chodí tam do školy. Je to super zkušenost! BEAUTYPUSINKA

  OdpovědětVymazat
 2. boze to je sen :) ja som bola aupair v Spanielsku, a potom nahodou zas v Spanielsku :D teraz sa chystam do USA, ale Australia je predsa len netradicnejsia a tak trochu exotickejsia. ticho zavidim :))

  lapepla.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 3. pekný článok, to musel byť zažitok, počula som od známich že ked boli kdesi v zahraničí tak sa im vôbec naspať nechcelo vracať a to je fakt čo povedať

  OdpovědětVymazat
 4. Hrozně obdivuju lidi, kteří mají tu odvahu vycestovat sami, takhle daleko a na delší dobu. Já jsem trochu taková poseroutka, troufla bych si asi jenom na Anglii a ta tři měsíce už bych chtěla domu :D Ale věřím, že to musí být zkušenost z k nezaplacení :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem ráda, že se ti recept hodil a určitě jich bude ještě víc :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak koukám že to není vůbec lehké, hlavně ta administrativa :D To bych snad radši jela i do toho USA :) Austrálie je můj sen, tak snad se tam jednou také podívám !


  LENNY MALI i DANMARK

  OdpovědětVymazat
 7. fuha tazke je tam dostat sa ale ked niekto ide za svojím snom tak prečo nie :) pekné vecicky si tam vychytala mám bratranca ktorý studuje a pracuje v austrálii a viem kolko usilia ho to stalo a penazíí :) ale je stastný

  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 8. Zrovna nedávnou jsem do toho šťourala. Mam dva opravdu dobré kamarády z Austrálie. Tak třeba možná jednou ... :)

  Travel with Marky || Život v Americe

  OdpovědětVymazat