pátek 21. října 2016

Běžný týden jako aupair couple

Práce jako nanny nebo au-pair je docela známá a většina lidí ví, co vlastně obnáší. Zjistila jsem, že ale málokdo ví, že existuje pozice i jako au-pair couple, popřípadě housekeeper couple. A přitom je to tak super možnost, jak se přestěhovat do jiné země a začít tam žít! Spoustu párů tak jede do Anglie bez práce a jistoty, jak seženou ubytování, zařídí NIN (National Insurance Number – více o něm zde) a nebo třeba bankovní účet. Proč byste ale hned museli odjíždět do neznáma, když můžete třeba pár měsíců zkusit práci jako au-pair couple?


Au-pair couple je na internetu popisován jako pár, který pracuje u jedné rodiny, kdy holka se většinou stará o domácnost a děti a kluk o dům a zahradu. Často se jedná o práci na vesnici nebo na farmě, takže je možné, že jednou z povinností bude starost i o zvířata (a tím nemyslím nakrmit roztomilé štěňátko nebo kočičku). Rodiny a agentury většinou požadují vyšší věk a řidičský průkaz alespoň jednoho v páru (např. na rozvoz dětí, nákupy pro rodinu apod.). Výměnou za to dostanou ubytování, stravu a "kapesné". 

Tato pozice má hned několik výhod a především pro nás osobně představovala jistotu, že po příletu do Anglie budeme mít střechu nad hlavou, jistou práci a čas zařídit si vše potřebné k tomu, abychom se po čase osamostatnili (odpadá nám například problém s dokládáním „Proof of address“ při zakládání NIN a bankovních účtů).

Pokud vás zajímá, jak si takovou práci najít, tak si přečtěte předchozí článek "Jak jsme si našli práci jako au-pair couple" - klik.

Položka ubytování, strava a kapesné je dost odlišná rodinu od rodiny. Některá rodina má pro au-pair couple přímo byt například nad garáží, zahradní domek nebo třeba jen pokoj - záleží jen na vás, co je pro vás lepší. S tím se dost pojí strava, jelikož pokud budete mít vlastní byt, tak se předpokládá, že nebudete jíst s rodinou, vařit ve stejné kuchyni - tyto páry mají většinou o něco více peněz právě na jídlo a nebo jim rodina jídlo proplácí. No a tím se dostáváme i k výši kapesného - dle povinností, počtu odpracovaných hodin, zkušeností a spoustu dalších faktorů se odvozuje výše platu, kterou týdně dostanete. Může to být 80 ale i třeba více jak 200 liber týdně. Z vlastní zkušenosti musím říct, že raději rodinu, kde se cítíme jako členové domácnosti, trávíme společně obědy ale i večeře, ale máme méně peněz. Než rodina, kde by se k nám chovali jako ke sluhům a peněz bychom měli více.

Jak tedy vypadá náš klasický týden? Předem jsme se s rodinou dohodli, že budeme každý pracovat 30 hodin týdně – neznamená to ale, že každý den je stejný. Hodně se to liší i například tím, zda mají děti školní prázdniny nebo podle počasí. Práce pro naši „host family“ (hostitelská rodina) je dost specifická tím, že nejsme v pozici zaměstnanec/zaměstnavatel, ale jsme opravdu spíše členové rodiny, kteří se podílejí na chodu domácnosti. Do tohoto ovšem nespadá například uklízení, které tato pozice většinou obsahuje (spousta holek právě a jenom uklízí a o děti se stará minimálně), protože k nám každou středu chodí paní na úklid (na což se opravdu lehce zvyká, jelikož uklízí i náš pokoj a koupelnu). Druhá netradiční věc u této pozice je naše ubytování – většina párů má své oddělené ubytování, což my nemáme, protože bydlíme přímo v domě rodiny a máme k dispozici jeden pokoj a koupelnu. To znamená, že s rodinou žijeme a sdílíme i společné obědy, večeře apod. Jak říkám, je to trošku netradiční, ale rodina je milionová a my bychom rozhodně neměnili!A jak takový typický týden vypadá?

Náplň práce pro holku
Můj pracovní týden je dost jasně předem daný a už je jen na mně, jak si s dětma zařídím program, když jsou doma.

Pondělí začínám v 8:15 a posbírám děti do auta, odvezu malou do školky a poté malého do školy a kolem deváté se vracím domů a mám volno. Po 12té vyjíždím znovu a jedu vyzvednout holčičku ze školky, doma uvařím oběd a někdy jdeme na hřiště, do playcentra, na procházku – jak se nám chce a podle počasí. V 15:15 ale už musíme sedět v autě směr Binsted, kde chodí klučina do školy. Ve zbytku odpoledne si hrajeme všichni tři a v pět chystám lehkou večeři pro děti (říká se tomu „tea“) a obvykle kolem půl šesté odevzdávám děti rodičům.

Úterý je skoro nejkratší pracovní den, jelikož děti vezu až v 8:30 a oba jsou ve škole a školce, holčička dokonce až do půl druhé, takže mám opět celé dopoledne volné. Odpoledne opět vyzvedneme malého ze školy a do večeře většinou už býváme doma, protože jsou oba dva unavení z dlouhého dne. Opět se společně najíme a o půl šesté vyhlížíme maminku a tatínka (stejně jako každý den).

Středa a čtvrtek jsou moje dlouhé dny – malá je se mnou celý den doma a jediný chlapeček je jako každý den od 9:00-15:30 ve škole. Snažíme se tedy vždy podniknout nějaký playdate (s ostatníma maminkama nebo aupairkama) nebo výlet dle počasí.

Pátky miluju, víceméně už ani nemám pocit, že je ještě dnem pracovním, jelikož ráno většinou vůbec nevstávám a nevezu děti do školy a školky. Jedinou mou povinností dne je vyzvednout malou ve 12 ze školky, uvařit oběd a být s ní zhruba do půl třetí, kdy přijíždí/přichází oba rodiče z práce a mně začíná víkend.

*Jak říkám – toto je klasický program během školního roku. Co se týče prázdnin, děti byly obě doma a já s nimi bývala zhruba od 9 do půl 6. Díky tomu jsme ale mohli plánovat delší výlety, trávit dny na pláži apod. 

Samozřejmě si pomáháme navzájem!


Náplň práce pro kluka
Pokud já mám jasně stanovené pracovní hodiny, tak jeho rozvrh je naprosto ale naprosto flexibilní. Musí si prostě odpracovat 30 hodin týdně a kdy si je odpracuje je čistě na něm. Poslední dobou se tedy snaží si práci zorganizovat tak, aby měl pátek úplně volný. Přes léto trávil hodně času na zahradě a pomáhal s jejím zvelebováním, natíral zahradní domek, vozil štěrk na novou cestičku, ale třeba i kopal prasklé vodovodní potrubí. Pokud nebylo úplně super počasí, dostal za úkol rekonstrukce uvnitř domu - strhnout tapety, nové omítky, "zapatlat" různé praskliny, natřít nově okna nebo dveře, vymalovat (celkově hodně natírá, jelikož host dad to nesnáší). Každý týden nebo den byl proto jiný - jediná povinnost, co zůstávala přes léto stejná, byla posekat každý týden trávník (naše zahrada není moc veliká, takže to je práce tak na dvě hodiny maximálně).

Musím říct, že jsem věděla, že je zručný, ale že zvládne tolik věcí? To možná nečekal ani on sám! Spoustu věcí se učí za pochodu a když něco neví, tak se host dad zasměje a řekne, ať se koukne na youtube (on sám se tam učil i jak porodit miminko, protože naše host mum rodila doma). 
Jak už jsem řekla na začátku, jsme zde součástí rodiny a to znamená, že i když máme uklízečku, tak pomáháme s nádobím, lehkým úklidem po jídle, střídáme se ve vaření a podobně. Na oplátku máme milionové děti, super rodinu a když cokoliv potřebujeme, tak nám vyhoví (např. proplácení přesčasů, babysittingu nebo třeba i dnů dovolené).


A co vy? Neplánujete si tuto práci taky vyzkoušet?

Krásný den z podzimní Anglie přeje M.

14 komentářů:

 1. Vůbec jsem netušila, že se dá takhle jet do rodiny v páru. Hodně zajímavej článek, kde jsem se dozvěděla plno věcí :) já na to moc nemám povahu, ale věřím, že plno lidí o téhle variantě po přečtení začne přemýšlet :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že ti článek otevřel nové obzory :) není to samozřejmě práce, kterou by člověk mohl dělat do důchodu, ale na začátek v zahraničí je to super volba!

   Vymazat
 2. To jsem vůbec nevěděla! Jela bych hned..chybí jen jedna věc - přítel :D :D

  OdpovědětVymazat
 3. O aupair couple som ešte nepočula ale znie to super, možno na to priateľa prehovorím:D

  Saja Frey blog

  OdpovědětVymazat
 4. Asi budu jen omlívat to, co píšou slečny nademnou, ale taky jsem nevěděla, že je něco takového možné :-) vždycky jsem chtěla vycestovat a kdybysme mohli s přítelem takhle spolu do jedné rodiny, byla by to pohádka!
  Děkuju za tip!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že ses díky článku dozvěděla něco nového! Určitě budu držet pěsti :)

   Vymazat
 5. O aupair couple už jsem slyšela a vždycky mi přišlo skvělé, že mohou páry zůstat spolu. Tak třeba jednou. Děti miluju a pracuji s nimi ráda, ale momentálně jsem na to opravdu ještě moc mladá a i kdybych nebyla, tak není čas. Ale zní to skvěle a přeji, aby to ve stejném duchu pokračovala i v budoucnu. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Netušila jsem že se může jet ve dvou :D hrozně mě to láká tak doufám že se do toho jednou dostanu :)

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
 7. Páni, vypadá to skvěle. Musí to být velmi zajímavá zkušenost, která zároveň prověří i vztah.:)
  Blog na zabití

  OdpovědětVymazat
 8. Musím říct, že tohle je hodně neobvyklý článek se spoustou informací! :) Dozvěděla jsem se opravdu hodně novinek. :)

  Gabux

  OdpovědětVymazat