pátek 29. dubna 2016

Travel Tips: Katowice a Krakow - den první

Máte v plánu navštívit Polsko nebo jen využíváte levných letů z Katowic? Tak pojďte nahlédnout na náš výlet do dvou polských měst! Při plánování cesty do Kodaně jsem zjistila, že nás varianta letu z Polska do Švédska vyjde levněji a tak jsme se vydali na cestu o den dříve, abychom si Polsko trochu prohlédli. Vlaky i autobusy vycházejí dost draho a tak jsme překvapeni začali zjišťovat, jak se nejlevněji na letiště v Katowicích dostat. A auto byla ta nejlepší možnost (samozřejmě tedy až po variantě stopování). Možná se ptáte jak je to možné - co třeba parkování x dní na letišti? V článku vám prozradím jak ušetřit!
Po příjezdu do Katowic a ubytování na hostelu v centru (dá se sehnat kolem 500 korun za noc pro dva) jsme se vydali prozkoumat, co toto město nabízí. A moc toho tedy nebylo - rynek (náměstí), stadion a pár kostelů. Navíc nás docela překvapilo, že nejenže je jednodušší se domlouvat česky (málokdo vůbec anglicky uměl) ale také to, že místní zrovna moc příjemnou náladou nehýřili (možná naše smůla?). Po obědě jsme tedy přemýšleli, co že vlastně budeme celý zbytek dne dělat. Možností v okolí je docela hodně - například různé hrady (v pondělí ale bohužel uzavřené), Bledowská poušť, Osvětim nebo Krakow. Přestože Krakow je vzdálený asi 80 kilometrů, tak se tam dá po dálnici dostat za chviličku (zrovna tento úsek dálnice A4 se musí platit mýto - 20 zlotých jedna cesta). Rozhodli jsme se tedy pro něj.


Úspěšně se nám povedlo vybrat z bankomatu pár zlotých - znáte Revolut kartu? 
Bezvadná věc!


Ulice Mariacka - najdete zde spoustu hospůdek, restaurací a hezký kostel


Už před odjezdem jsem chtěla zaktualizovat mapy v naší úžasné GPS, která už nás několikrát navedla trošku špatně, trošku hodně špatně. Ale vykašlala jsem se na to a nechala nás jejímu osudu - chyba číslo jedna! Díky tomu nás ta potvora jedna zavedla v Krakowě na parkoviště přes pěší zóny a hlavní Krakowské náměstí - Rynek Główny. Trošku očekáváme dopis od polské policie ve schránce haha. Asi tu GPS příště raději necháme doma aneb chyba číslo dvě.Krakow jako město je opravdu nádherné - procházkou jsme se prošli k vršku Wawel, kde se nachází krásná katedrála a královský hrad Wawel. V den naší návštěvy zrovna probíhaly po celém Krakowě ceremonie a vzpomínka na pád letadla s polskou vládou a prezidentem v roce 2010. I po tolika letech bylo cítit, že tato tragédie místními hodně otřásla. 

Uličkami jsme se dostali až na Hlavní krakowské náměstí (tentokrát pěšky haha) a prošli si ho kolem dokola, udělali spoustu fotek, podívali se do známé Sukiennice - krásná historická tržnice, kde najdete spoustu suvenýrů (nutno říct, že vzhledem k lokalitě i trošku předražených). 


Musím upřímně říct, že jsme byli za výlet do tohoto města velmi rádi, protože jinak na nás Polsko moc velký dojem neudělalo, ale o tom zase až příště. Byl čas se vrátit zpátky do Katowic, nabalit batůžky do letadla a pořádně se prospat na velké dobrodružství na sever. 
Tip na levné parkování na letišti Katowice

Pokud také jako my odlétáte z Katowic a jedete vlastním autem, tak doporučuji zaparkovat na parkovišti P1 (přímo před odletovou halou) a na informacích přímo na letišti si vyzvednout kartičku Fly Silesia. Tato zákaznická kartička nic nestojí, nikam se neregistujete - ale díky ní pak při platbě parkování dostanete slevu 90% - a to se vyplatí! Podmínkou je parkovat zde minimálně dva dny a mít českou SPZ na autě. Platí se při odjezdu z parkoviště přímo v budce a dle našich informací lze platit pouze v hotovosti :)Byli jste už v Polsku? Jak se tam líbilo vám a co byste doporučili pro příště?M. ♥ 

6 komentářů:

 1. Ahoj :-) Polsko je moje srdeční záležitost!!! Miluju Wrocław, která je jen kousek od hranic. Warszawa je taky nádherná, al všichni budou říkat jak je to hnusné město, což já nechápu, ale Poláci jsou takový. Jinak Katowice jsou fakt škaredé město, byla jsem tam o Vánocích a ani tak se mi to nelíbilo. Kraków je něco jako naše Praha, ale o dost menší :-) Kdyby si chtěla tipy, co vidět, co jíst atd. tak Ti můžu napsat pod článek více info :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé Marťo, to by bylo úplně super! Budu ráda za každý tip. Polsko je pořád dost levná destinace na cestování a tak doufám, že jsme tam nebyli naposledy

   M. ♥

   Vymazat
  2. Nejlepší je jet do Wrocaławi, když je teplo - jelikož tu mají nádhernou fontánu kousek od Haly stulecia - park Szczytnicki je nádherný a kousek od toho zoo :-) Pak když dojdeš na Rynek, tak tam stojí za vidění radnice, kde se v místním sklípku točí pivo. Výbornou čokoládu si můžete dát v Cukiernia a klasické polské jídlo v Pierogarnie Stary Młyn nebo Kurna chata, která je kousíček od náměstí - vaří tam výborně. Výhled z kostela svaté Alžběty stojí za těch nekonečně moc schodů!!! Ostrov Tumski - úžasná procházka ke katedře - neboli Katedrála svatého Jana Křtitele :-) procházka po nábřeží Odry je super - můžeš vidět starou univerzitu! doporučuji jít dovnitř, kde si můžeš koupit lístek na rozhlednu atd. všechny ty atrakce stojí za vidění! lístek je vždy okolo 5 złotých :-) a jestli bude chuť na nějaké čerstvé ovoce tak jedině Hala targowa - neuvěřitelně levné potraviny a vždy čerstvé :-) Ve Warszawě stojí vidět kompletně centrum, univerzitu, knihovnu. Nově otevřené židovské muzeum podle mě bude stát za to! Byla jsem tam bohužel v době, kdy nebylo plně vybavené. Výbornou snídani si můžete dát ve francouzské restauraci na Nowym Świacie (Nowy świat). Palác kultury, který je nenáviděn každým polákem je dle mého názoru nádherná budova, ale vystavěná v době komunismu a proto ji poláci nemají rádi - jestli bude nádherný počasí - stojí za výšlap :-))

   Vymazat
  3. Wow! Moc díky za tak vyčerpávající info a tipy! ♥

   Vymazat