středa 13. ledna 2016

Travel Tips: Zambie - aneb moje africké dobrodružství

Do Afriky jsem odjela především pomáhat a pracovat. Přesto se našlo pár dnů, kdy jsem mohla poznat krásy této ne tolik známé země. Bydlela a pracovala jsem v hlavním městě Lusaka, kde prostě nepotkáte slona nebo žirafy jen tak na zahradě za domem, proto jsem se na safari vydala několikrát mimo město.Chaminuka
První výlet za zvířaty, jeli jsme tam autem buší po prašné cestě. První velký zážitek z Afriky (když nepočítám celkový zážitek v chudinských čtvrtích a v práci). Jedná se o resort pro turisty, kde ale mají vlastní pozemky kolem dokola, kde můžete najít různá zvířata - slony, žirafy, pštrosy, různé druhy antilop a ptáků, prasata... za plotem zde mají dokonce i lvy a hyeny. Proto jsme se rozhodli i pro pěší safari, abychom viděli více - bez pocitu nebezpečí, že nás někde rozcupuje lev. Po výborném obědě, kde jsme ochutnali i steak z antilopy jsme se vydali i na místní jezero rybařit. Rybařila jsem poprvé v životě! A dokonce i chytila malou rybičku. Výlet to byl krásný, ale to pravé safari nás teprve čekalo...
Národní park Kafue
Národní park, který není plný turistů a také není moc daleko od Lusaky, kde jsme bydleli. Rozlohou je velký jako Švýcarsko! Vzal nás tam autem náš kamarád a den to byl teda naprosto perfektní. Už po cestě jsme viděli pár antilop a po příjezdu do kempu nám oznámili, že k nám do auta okamžitě sedá "guide" s pistolí, protože kousek za kempem byl viděn lev a taky mrtvola hrocha. Takže jedinečná šance něco takového vidět. Bylo to úžasné - od lva, který odpočíval ve stínu pod stromem, jsme byli opravdu pár metrů a bála jsem se vystrčit vůbec ruku s foťákem z auta! Další vzrušení přišlo, když jsme potkali stádo slonů, které po nás vystartovalo a my byli rádi, že naše auto a hlavně řidič zareagovali tak rychle - na youtube jsem totiž viděla dost videí, jak si umí sloni "pohrát" s autem. Po projížďce jsme si v kempu dali výborný oběd (nshima - místní národní jídlo, výborné) s vyhlídkou na jezero plné hrochů.

Nshima - jí se tradičně rukama


Krokodýlí farma
Tolik krokodýlů pohromadě! Malinkatí, ale i pěkně macatí. Šel z nich respekt a dokonce jsem poprvé viděla naživo i krokodýla albína.

Přehrada a Lake Kariba
Tak toto byl výlet plný adrenalinu, jelikož přehrada leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Na hranici jsme zjistili, že kopie pasu zambijcům prostě nestačí a opět se ukázalo, že bílá kůže se prostě nevyplácí -  a to doslova. Jakmile jste běloch v takovéto zemi, okamžitě v očích místních vypadáte jako chodící peněženka a potencionální manželka. Místní mají totiž pocit, že všichni v Evropě a Americe jsou prostě bohatí a pokusí se z vás při skoro každé příležitosti vytáhnout pár kwacha (místní měna) nebo vás přesvědčit, že právě on je přece ten pravý "husband material" (haha). Místní celníci nás zavřeli do malé místnosti a vyhrožovali, že nás zatknou. Byl to fakt škaredý zážitek a nakonec nás zachránil právě úplatek. 


Hlavní perličkou celého pobytu byl ale přesto výlet do města Livingstone a návštěva přírodního divu světa - Mosi-Oa-Tunya neboli Viktoriiny vodopády. Největší vodopády na světě.

Cesta do Livingstonu z Lusaky zabrala několik hodin. Naštěstí jsme zvolili dražší, ale o to pohodlnější autobus. V Livingstonu už jsme měli zamluvené úžasné ubytování v hostelu s bazeném a v krásných chatkách! Jaký luxus po několika měsících! (Pokud sem pojedete, tak večer ale dávejte pozor pod nohy. V té tmě jsem po cestě ze záchodu málem stoupla na škorpióna!)
Hned po příjezdu jsme se rozhodli večer jít na typicky turistickou atrakci - plavba lodí po Zambezi při západu slunce. Nápoje byly neomezené a zdarma (jupííí, další luxus haha). Co vám budu vykládat, pít si skleničku výborného bílého vína a pozorovat slony, hrochy a krokodýly. Tomu říkám odměna za odvedenou práci. 
První den jsem zvolila výlet helikoptérou a přelet nad vodopády. Panebože to byla nádhera i přesto, že bylo zrovna období sucha. Ještě krásnější byly vodopády ale zblízka.
S pěší prohlídkou se pojí další adrenalinová historka, kdy jsme se rozhodli díky menší hladině vody přejít hřeben vodopádu. Netušili jsme, že se to nesmí. Ani nás nenapadlo, že je to nebezpečné. To až po cestě zpátky, kdy hladina vody už stoupla, my nevěděli, jak zpátky a na břehu už na nás čekala policie, která nás chtěla opět a zase zatknout. Díkybohu, že mu stačil opět malý úplatek! Když nás policista upozornil, že jsme dost riskovali, protože v těch lagunách, kde jsme byli, bydlí také krokodýli... zážitek to byl ale báječný! Zrovna v období sucha se dá ve vodopádu i koupat - Devil's Pool. My jsme z finančních důvodů nešli, ale určitě stojí za to! 
4 komentáře:

 1. Musí to být úžasná zkušenost. Zambie je určitě krásná země a doufám, že i my se do ní jednou podíváme. Cestování je totiž stejně jako vaření to co na životě milujeme.

  neplecha na plechu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nápodobně - a nejlepší je spojit cestování právě s ochutnáváním místní kuchyně. A pak si ji třeba zkoušet vařit doma ;)

   M. ♥

   Vymazat
 2. Zambie vypada nadherne. Me berou hlavne ty vodopady, miluju i ty ceske, natoz nektere vetsi. A Viktoriiny, myslim, ze to je pro milovnika vodopadu naprosta spicka. Budou dalsi clanky o Zambii? Treba o nejakych praktickych vecech, nemocech, zivote tam atd?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě ještě nějaké články budou :) Vodopády taky miluju - například ten český Mumlavský je stejně tak hezký

   Hezký den, M.

   Vymazat