neděle 10. ledna 2016

Travel Tips: Malta - malý ostrůvek ve Středomoří

Malta je moje srdcovka! Strávila jsem tam jako dítě několik týdnů na kurzu angličtiny se skupinou úžasných lidí, po několika letech se vrátila opět kvůli angličtině ale tentokrát sama a bydlela u místní rodiny. No a nakonec jsem tam vyrazila hledat nový život a hlavně práci. Je to už několik roků zpátky, práci jsem měla pouze na jeden den, ale zato jsem našla úžasnou kamarádku a prožila jednu z nejlepších dovolených! Malta je malý ostrůvek ve Středozemí a přestože ji projedete za pár dní, tak toho nabízí hrozně moc...
Na Maltě (ne)funguje systém autobusové dopravy, která se doufám za ty roky už zlepšila. Pokud ne, tak si raději berte do autobusu nějakou bundu nebo deku, protože klimatizace tam jede na plné pecky. A na zastávku při čekání na autobus doporučuji zase skládací židličku - oni si totiž jezdí jak chtějí a nejednou se nám stalo, že jsme čekali na autobus, který má jezdit každých 10 minut, třeba i dvě hodiny...
Pokud se autobusu ale dočkáte nebo zvolíte půjčení auta z autopůjčovny, tak vám Malta ukáže svoje krásy se vším všudy. A jaké místa jsou moje nejoblíbenější?

Valetta
Hlavní město Malty. Při prvním pohledu vám může připadat, že Valetta je vlastně celá Malta (nebo aspoň to byl můj první pocit z ní, když jsem tam jako vyjukaná šestnáctiletá holka přiletěla naprosto sama se sebou a jedním kufrem). Valetta je krásná, jejími uličkami bych se mohla toulat celé dny. Na každém rohu vás něco nadchne - místní restaurace, kavárny, výhledy na moře (naprosto nezbytná je návštěva Upper Barrakka Gardens). Z Valetty a jejího autobusového nádraží se dostanete do všech koutů ostrova pomocí autobusu.

Melieha Beach
Malta moc písečných pláží nemá. Místní často navštěvují skalnaté pláže (například ta v Sliemě) nebo se jdou vykoupat do bazénu v beach clubech. Melieha beach je jedna z těch písečných, ale také bohužel i turistických, kde nemáte kousek soukromí (na rozdíl od krásných pláží na Korsice, kde jste prostě jen sami - Travel tips se chystají). Pokud ale toužíte po teplém moři, které je mělké a klidné, chcete se jen tak cachtat a užívat dne, proč Meliehu nenavštívit. 

Golden Bay Beach
Druhá písečná pláž, moje oblíbená. Rozhodně méně lidí a to především proto, že leží v klidnější části (až na ten hotel, který se tyčí na kopci). Cesta autobusem na tuto pláž pro nás byla vždycky plná adrenalinu, zda dojedeme na pláž a pak vůbec domů do našeho bytečku. Dodnes mám v paměti cestu od autobusové zastávky lemovanou kaktusy.

Mdina
Místo, kde je takové ticho a klid, že se vám nebude chtít ani rušit jeho atmosféru focením. Krásné uličky, domky, zajímavé stromy. Vrcholem dne a výletu byla odpolední svačinka s výhledem na okolí (rozuměj - celou Maltu)
St.Julians
Turistické centrum - naleznete zde hotely, pidi pláže, kluby, bary, restaurace. No prostě všechno, co k nočnímu životu patří. Paceville je známý svými party do rána, strip a gay bary... Pokud si na pláži přes den pořádně odpočinete a budete chtít trochu té akce, rozhodně zajděte do Paceville.

Blue Grotto
Útesy, moře, jeskyně a krásné tradiční loďky. To je Blue Grotto. Jsou zde krásné výhledy a věřte, že těch pár eur za výlet loďkou do jeskyní rozhodně stojí za to!


Dingli Cliffs
Nejvyšší vrchol ostrova - zhruba 250 metrů nad mořem. Nás osobně to tedy dost pobavilo. Výlet to byl plný dobrodružství, jelikož nás autobus zavezl úplně jinam a my vystoupily uprostřed pustiny a ničeho. A vlastně ani nevěděly, jak se od Dingli Cliffs dostaneme domů. 
Comino Island
Oblíbená turistická atrakce - výlet lodí na ostrov Comino, kde naleznete překrásnou tyrkysovou lagunu. Když je málo lidí, dá se i koupat. Pokud ale "vychytáte" den, kdy je přelidněno, tak doporučuji projít si tento krásný ostrov. Je malinkatý, ale ty výhledy!Ať už navštívíte na Maltě jakékoliv místo, určitě se budete na tento malý ostrov ve Středozemí vracet stejně rádi jako já!

Valetta v noci

Žádné komentáře:

Okomentovat