neděle 31. ledna 2016

Travel Tips: Berlín - hipsterské město s hrůznou historií

Popravdě Berlín nebyl na seznamu destinací, kam bych se chtěla mermomocí podívat. No něco tomu chtělo jinak, protože se jednoho dne objevily letenky za 2 eura a já bez velkého rozmýšlení ihned dvě koupila. O městě jsem toho moc nevěděla, německy umím pár slovíček, ale v dnešní době internetu není nic nemožné. Přes něj jsem nám zamluvila ubytování, zjistila možnosti MHD a začala do prasátka sbírat eura.

Berlín má hrozivou historii. Přímo mrazivou. A když jdete kolem Berlínské zdi a uvědomíte si, co se tam všechno událo, jde vám mráz po těle. Na druhou stranu je v něm spoustu k vidění a moderní Berlín nabízí spoustu aktivit a zážitků.
Přiletěli jsme do Berlína v pozdním odpoledni a hned na letišti si koupili Berlin WelcomeCard . Karta nás vyšla na zhruba 20 eur a díky ní jsme mohli ve všech zónách jezdit neomezeně - U-bahn, S-bahn, tramvaje, autobusy, vlaky... V ceně byla mapa Berlína a knížka se slevami do různých muzeí, atrakcí ale i restaurací.

Po příjezdu do hotelu jsme zjistili, že se při bookování stala "chyba" a místo dvojlůžkového pokoje se společnou koupelnou na chodbě, nám bylo přiděleno krásné apartmá. Samozřejmě za stejnou cenu. V tu chvíli jsme se do Berlína neoficiálně zamilovali.

První večer jsme sedli na U-bahn a jeli se podívat na Braniborskou bránu, která je večer krásně osvětlená. Naneštěstí byla taková zima, že nám brzy omrzající prsty naznačily, že je čas jít domů.
Druhý den hned po snídani jsme nedočkavě vyrazili na prohlídku Památníku holocaustu. Je to takové náměstí pokryté spoustou kvádrů. Jsou různě velké a uprostřed se v nich člověk začne i ztrácet. Jaký paradox, že nátěr proti graffiti zajistila stejná společnost, která dodávala plyn do koncentračních táborů. Doteď nechápu, jak se něco takového mohlo stát! Památník je to ale hezký.
Na desátou jsme měli objednanou prohlídku Říšského sněmu. Ta je sice zdarma, ale je třeba si ji předem na internetu objednat zde. Bylo to úžasné a ze skleněné kopule je krásný výhled na Berlín. Určitě doporučuji.

Další na programu byla Berlínská zeď a Topography of Terror. Vstup do tohoto muzea, které mapuje otřesné dějiny, je zdarma. Je ale perfektně udělané, spoustu fotek a informací. Hned u něj nalezneme zbytky Berlínské zdi.


Z obrázků šel mráz po zádechByl už čas oběda a my se přesunuli do stanice Zoologischer Garten a v jedné z uliček zalezli do thajské restaurace. Za pár euro jsme se přesunuli do Thajska! Jídlo výborné, levné. Následovala návštěva Berlínské ZOO. Nenechte se zmást jako já - v Berlíně jsou totiž ZOO dvě. Což jsem nevěděla. Tato se pyšní největším počtem druhů na světě. Zda je to pravda netuším, ale nám se moc líbila. Hlavně pavilón hrochů.
Třetí den jsme začali v kavárně The Barn, která byla dle Google na předních příčkách. Upřímně - my z ní byli trochu rozpačití. Hlavním bodem dne (kromě letu domů) byla East Side Gallery. Dlouhý a zachovalý kus Berlínské zdi, který je pokrytý street artem. Někdy je to pouze kýčovité až laciné graffiti nebo tagy. Ale mezi vším tím naleznete street art s duší a vypovídající historii zdi a města. Světa.

Asi nejslavnější obrázek z East Side Gallery - bohužel kvůli vandalům je část zdi za plotem.
Rychle jsme pak zajeli na oběd - výborné all you can eat v asijském stylu v Yuuka Bufetu. A tak moc nám chutnalo, že nám pak málem uletělo letadlo! Nějak jsme neodhadli, kolik nám zabere vlakem cesta a dobíhali na minuty. Samozřejmě s předběhnutím celé fronty na bezpečnostní kontrole. Ale vše dobře dopadlo a my jsme doma a plánujeme, kam poletíme příště. Nejspíše opět rozhodne nějaká akce na letenky.Byli jste už v Berlíně? Co bychom neměli vynechat při další návštěvě?

M. ♡


Hodné holky jdou do nebe, ty zlobivé do Berlína :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat