úterý 15. prosince 2015

Travel tips: Melbourne 1. část - město plné výborné kávy a super atmosféry

Chystáte se na výlet nebo třeba studium k protinožcům? Tak třeba se vám bude hodit pár tipů, co stojí za to vidět. Kromě toho, že všechno.
Hned ze začátku musím přiznat, že v Melbourne jsem strávila půl roku a i tak mi to přišlo hrozně moc krátké. Je to prostě tak úžasné město, které může nabídnout nepřeberné množství aktivit - ať už preferujete muzea, street art, kavárny, parky nebo třeba pláže. Své první místo za nejlepší místo pro život dostalo už několikrát a rozhodně je má zaslouženě.

Federation Square 
Asi jedno z prvních míst, které v Melbourne uvidíte (po letišti). Velmi kontroverzní náměstí, kde se střídá super moderní architektura s historií. Je to centrum dění, takové hlavní náměstí, kde se často konají různé akce a vystupují pouliční umělci. Zastavte se zde na chvíli, dejte si výbornou kávu a pozorujte dění kolem.

Southbank a Eureka Tower 
Promenáda kolem řeky Yarra, kde najdete množství restaurací a kaváren. Příjemná atmosféra, sem tam nějaká socha, možnost jet na vyjížďku lodí nebo dojít ke Crown Casinu. Po cestě nevynechejte Eureka Tower - s vyhlídkou v 88. patře, kde se vám naskytne překrásný výhled na celé město.
Street art 
To na celém městě miluju asi nejvíce! Rozhodně nevynechejte návštěvu Union a Hosier lane a dalších. Místní graffiti umělci a jejich uličky patří k tomu nejkrásnějšímu, co jsem ze street art viděla. Navíc ta volnost a možnost kreslit po ulicích přímo v centru města? Ne nadarmo se říká, že jsou Australané prostě pohodáři.

Shrine of Remembrance a Royal Botanic Gardens 
Chcete perfektní výhled na město a zdarma? Tak to nasedněte na tramvaj a jeďte ke Shrine of Remembrance. Jedná se o památník světové války, kde v patře naleznete terasu s úžasným výhledem. Poté přejděte cestu a projděte se v obřím parku, nakrmte si kačenky a černé labutě a nasajte tu pohodovou atmosféru města.Harbour Town a Docklands 
I v Austrálii si můžete zajít zabruslit na ledě, zajít na kopii London Eye (Melbourne Star) nebo se vyfotit s oblíbenou australskou hvězdou na chodníku slávy! To a ještě víc nabízí právě Harbour Town. Plus velké shopping centrum, kde koupíte suvenýry levněji než v centru - jezdí sem Free city circle.

St Kilda 
Moje srdeční záležitost! Necelá půl hodina v tramvaji a ocitnete se u krásné pláže, lunaparku a mola, kde bydlí malí tučňáčci! Doporučuji dát si v kavárně na mole malou svačinu a kávu s výhledem na město. Tučňáci jsou k vidění v pozdním odpoledne, proto máte spoustu času navštívit i místní lunapark.


National Gallery of Victoria 
V České republice trochu sci-fi, v Melbourne normální - několik pater plných umění a exhibicí. A to zcela zadarmo. Doporučuji v deštivých dnech, kterých je v Melbourne občas nadbytek.

State Library of Victoria
Knihovna, patří mezi ty nejkrásnější na světě (nebo jsem to aspoň někde četla). Vstup je opět zdarma a najdete zde několik výstav. Nachází se kousek od stanice Melbourne Central.ACMI 
Tak tady bych mohla strávit hodiny! ACMI neboli Australian Centre for the Moving Image je prostě nejpeckovnější místo, které je ... wait for it... opět zdarma! Já osobně bych tam šla, i kdyby to zdarma nebylo. Místo, kde si můžete zkusit natočit vlastní film, dozvědět se spoustu o jeho vzniku a historii, procvičit své smysly a spoustu dalšího. Rozhodně musíte navštívit - je hned na Federation Sq.

Brunswick Street 
Hipster, který nenavštívil Brunswick jako by snad ani nebyl hipsterem! Alternativní čtvrť plná stylových kaváren a barů, zajímavých obchůdků a hlavně lidí.

Queen Victoria Market
Velký Obrovsky obří tržnice, kde najdete vše - suvenýry, jídlo z celého světa, oblečení a boty... rozhodně nevynechejte ani Night Market, který se koná v létě.Malé tipy, co dalšího v Melbourne rozhodně nevynechat:
 • vychutnat si výbornou kávu v místních kavárničkách. Melbourne je proslulé svojí kavárenskou kulturou a jejich dortíčky se mimochodem ke kávě velmi hodí!
 • při brouzdání městem ochutnejte street food z různých koutů světa. Moje nejoblíbenější bylo určitě sushi nebo čínské knedlíky "dumplings" či dim sum. Nesmím ale zapomenout i na tradiční australský masový pie!
 • po městě jezdí "free city circle" což je tramvaj zdarma, která vás zaveze (jak už název napovídá) kolem dokola městem po těch nejdůležitějších místech.
 • pokud do Melbourne přiletíte letadlem (a nebudete tam trávit déle jak 3 měsíce), tak se do města dostanete pomocí autobusu SkyBus - kupte si zpáteční jízdenku (vyjde levněji a platí čtvrt roku)
 • Melbourne má výbornou městskou hromadnou dopravu - autobusy, tramvaje, vlaky... na vše vám vystačí jedna kartička jménem Miky Card (poptejte se hned na letišti, v info centru nebo na poště)


V Melbourne je samozřejmě spoustu dalších úžasných míst, památek a zajímavostí. No tyto jsou moje srdcovky. Melbourne ale není jen o CBD (Central Building District) - v okolí najdete spoustu krásných míst, které rozhodně stojí za návštěvu, ale o těch zase příště ...


M. ♡

3 komentáře:

 1. Jůů, krásné fotky! Můžu se zeptat jak ses do Austrálie dostala a cos tam dělala?:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dostala jsem se tam úplnou náhodou, kdy jsem na nabídku v té ne úplně vhodné době, řekla ano :) jinak pomáhala jsem tam jedné rodině s domácností a dětmi...

   Vymazat
  2. To je super! Věřím že je to fakt báječná zkušenost :)

   Vymazat