sobota 26. prosince 2015

Travel tips: Amsterdam - co vidět ve městě hříchů

Oba dva jsme plánovali si někam vyjet na pár dnů a poznat další kus světa, ale nevěděli jsme kam přesně se vydat (chtěli jsme někam, kde jsme ani jeden nebyli). Nakonec to vyřešila moje drahá maminka, která nám ke společným narozeninám nadělila letenky do Holandska (já i On máme narozeniny ve stejný den, jaká náhoda osudu). Plán byl přiletět na letiště v Eindhovenu a ještě ten den se nějakým způsobem dopravit do hlavního města Amsterdamu. Už při plánování této cesty a hledání ubytování nám ale došlo, že Holandsko nebude zrovna nejlevnější a že letenky byly ta nejmenší položka na seznamu.

A kam jsme se všude podívali?


První den jsme strávili víceméně na cestách - nejdříve v autě cestou na letiště, poté v letadle, autobusem do centra Eindhovenu a nakonec ve vlaku směrem Amsterdam. Když jsem vymýšlela, jak se nejlépe a nejlevněji dostat právě z Eindhovenu do Amsterdamu, našla jsem několik možností:

1. Vlakem
Vlak odjíždí každou chvílí z hlavního nádraží v Eindhovenu a jedna cesta stojí necelých 20 euro (existuje možnost koupit si jejich kartu s názvem OV-chipkaart, kdy pak máte cestu levnější). Na nádraží vás zaveze z letiště autobus číslo 400 nebo 401. Jedna cesta vás vyjde na 3,50 eur - lze platit buď u řidiče nebo v automatu na letišti / nádraží. 

2. Autobusem
Mezi městy jezdí meziměstský autobus - jedna cesta vás vyjde na 24 eur a zpáteční za zvýhodněnou cenu 40 euro. Pro nás byla nevýhoda v tom, že jsme nevěděli v kolik přesně budeme na letišti a autobus nejede tak často. Druhá věc byla, že jsem v diskuzích vyčetla, že cesta vede po dálnici a tím pádem je dost možné, že dopravní situace jak na dálnici a nebo ve městě může zavinit, že bude cesta autobusem o několik desítek minut delší než je plán.

3. Stopem - ten jsme ale nakonec zavrhli :) 

Zvolili jsme tedy v obou případech (do i z Amsterdamu) cestu vlakem. A musím říct, že to byla super volba - jejich vlaky jsou moderní, příjemné a je z nich krásný výhled!Ubytování jsem zabookovala na lodi kousek od centra Amsterdamu. Velmi doporučuji Intersail hostel boat Christina. Moc příjemný personál, čisté a hlavně velmi cenově dostupné (oproti cenám v jiných hostelech nebo hotelech v Amsterdamu). Někomu může kajuta připadat velmi stísňující - pro nás na pár dnů ale naprosto dostačující. Stejně jsme celý den vždy trávili ve městě nebo na výletech - opravdu jsme ocenili, že jsme byli během pár minut na hlavním nádraží nebo v centru.


Tipy na aktivity v Amsterdamu aneb "What to see in Amsterdam":

Red Light District
Taková ta klasika v Amsterdamu - neznám nikoho, kdo by při návštěvě města nešel omrknout místní holky nebo třeba nestrávil nějaký čas v místních coffee shopech. Musím říct, že jsem čekala hodně, ale tato čtvrť moje očekávání překonala. Tolik drog, prostitutek a neřesti na jednom místě!

Nemo
Přírodovědné muzeum v přístavu - kousek od hlavního nádraží. Budova se zajímavou architekturou ale především úžasnou terasou na střeše, kde se vám zcela zdarma naskytne krásný výhled na město.


Muzea
My osobně nenavštívili ani jedno muzeum (to zase příště), ale šli jsme se podívat k muzeu Rijksmuseum na slavný nápis I Amsterdam, který byl doslova v obložení turistů! Proto jsme si v nedaleké kavárně dali výborné vafle a kávičku a odpočinuli jsme si v parku u muzea. 


Centrum, kanály a romantické mosty
Pro mě osobně jedno z nejlepších - prostě se jen tak procházet, nasávat tu atmosféru a nechat se vtáhnout do nějaké z amsterdamských uliček. Za každým rohem se vám naskytne krásný výhled, který prostě budete chtít vyfotit! 


A pokud byste chtěli vidět taky něco jiného, tak doporučuji vyjet autobusem č. 391 za město do vesničky Zaanse Schans! Pro nás naprostý TOP z celého výletu. Vstup je zdarma a platí se pouze při vstupu do větrných mlýnů - nám osobně stačilo, že jsme je viděli zvenku. Naskytl se nám pohled jaký jsme v Holandsku očekávali - větrné mlýny, dlouhatánské zelené políčka, ovce, typická architektura, výborná ochutnávka sýra v místní sýrárně, ukázka výroby dřeváků a jiné. Slov není třeba, fotky vás přesvědčí! A na jaře a v létě to tam musí vypadat ještě lépe! 

V Holandsku jsme rozhodně nebyli naposledy a tento výlet jsme pojali jako rychlou ochutnávku. Co byste z Holandska pro příště doporučili vy?

Hezký den a klidný zbytek roku přeje M. ♥

2 komentáře:

 1. V Holandsku jsem byla, v Amsterdamu ne. Pořád o výletě sem přemýšlím. Díky za TIP. Hezký blog.
  M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě osobně Amsterdam a celkově Holandsko hodně ohromilo. Kde jsi byla ty - nějaké tipy? :)

   Vymazat